Dzień św.Marcina

Święty Marcin 2019
Zgodnie z ponad dziesięcioletnią tradycją 14 listopada 2019r. wieczorem, mieszkańcy dzielnicy Kłodnica, uczniowie i pracownicy kłodnickich szkół i przedszkola przemaszerowali z kolorowymi lampionami w tradycyjnym pochodzie świętomarcińskim.
Zespół Szkół im. J. Brzechwy Dzień św. Marcina obchodzi od 10 lat. Dodatkowo Stowarzyszenie ZAWSZE DZIECKO działające przy Zespole Szkół Specjalnych w Kędzierzynie- Koźlu bardzo zaangażowało się w organizację imprezy a to dzięki wsparciu naszego Urzędu Miasta. Tym razem początek imprezy miał miejsce w Szkole Podstawowej nr 15 im. J. Kochanowskiego gdzie swój występ przedstawiła grupa dzieci i młodzieży uczęszczająca na sobotnie kursy językowe, związana z DFK Kłodnica, (które również wsparło nasze święto).
Kolejnym punktem spotkania było pasowanie ośmiu najpilniejszych i najpracowitszych uczniów z obydwu szkół i przedszkola na damy świętej Elżbiety i rycerzy św. Marcina. Młodzież otrzymała certyfikaty a także inne upominki. Pasującymi byli p. Ewa Buzo- Dziedzic, przewodnicząca Rady Osiedla Kłodnica i ksiądz Ryszard Podsiadło proboszcz naszej parafii.
Już po pochodzie podopieczni ZAWSZE DZIECKO a zarazem uczniowie ZSS oraz nauczyciele i jednocześnie wolontariusze stowarzyszenia zaprezentowali magiczny program artystyczny, w którym zatańczyli a także przedstawili legendę o św. Marcinie.
Tradycją świętomarcińskich spotkań jest dzielenie się wiedzą oraz zapraszanie lokalnych pasjonatów, by podzielili się swoimi pasjami z młodzieżą i gośćmi imprezy. W tym roku już na terenie Zespołu Szkół Specjalnych swoją pasję do wojaczki zaprezentowały grupy rekonstrukcyjne: WIWERN z Opola oraz Garnizonu von Lattorff. Pierwsi pokazali nam jak walczono w średniowieczu, jak posługiwano się szablami i mieczami. Sztychy i uderzenia omawiane były po kolei, z wielką precyzją, co pozwoliło nam o wiele lepiej poznać i zrozumieć ich zasady. Drudzy opowiedzieli na jakich zasadach dawniej zostawało się żołnierzem.

Czwarta część spotkania czyli degustacja i prezentacja przetworów i wypieków ze spiżarni i kuchni Zespołu Szkół im. J. Brzechwy w Kędzierzynie- Koźlu cieszyła się wielkim powodzeniem. Goście i gospodarze wspólnie częstowali się zupą z dyni, chlebem ze smalcem własnego wyrobu i gorącą, aromatyczną herbatą. Gośćmi naszej imprezy byli wspólnie przedstawiciele dzielnicy i miasta Kędzierzyn- Koźle. Swoją obecnością zaszczycili nas:
P. Sabina Nowosielska Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle, P. Ewa Buzo- Dziedzic Przew. Rady Osiedla Kłodnica, P. Anna Plonka przedstawicielka DFK Kłodnica , P. Artur Wilner dzielnicowy rejonu Kłodnica, Drużyna ochotniczej straży pożarnej Kłodnica z p. Klaudiuszem Norkiem na czele, Dyrektorzy kłodnickich placówek oświatowych.
Wszystkim osobom, które bardzo nam pomogły w zorganizowaniu tak wielkiej imprezy a także kędzierzyńsko- kozielskiej policji oraz OSP Kłodnica serdecznie dziękujemy i polecamy się na przyszły rok.