Zespół Szkół Specjalnych
im. Jana Brzechwy
w Kędzierzynie-Koźlu


Dzień Świętego Marcina


15 listopada 2018r. wieczorem, mieszkańcy dzielnicy Kłodnica, uczniowie i pracownicy kłodnickich szkół i przedszkola przemaszerowali z kolorowymi lampionami w tradycyjnym pochodzie świętomarcińskim.

Zespół Szkół im. J. Brzechwy Dzień św. Marcina obchodzi od 10 lat.  W tym czasie impreza nabrała rozmachu oraz wypracowano własne tradycje i ceremoniał. Przybywającym gościom na tyle się ona spodobała, że postanowiono, by miała swój początek w Szkole Podstawowej nr 15                                             im. J. Kochanowskiego a następnie  przenosiła się do Zespołu Szkół im. J. Brzechwy (obie w Kędzierzynie-Koźlu, w dzielnicy Kłodnica).

Dodatkowo, Stowarzyszenie ZAWSZE DZIECKO działające przy Zespole Szkół Specjalnych w Kędzierzynie- Koźlu bardzo zaangażowało się w organizację imprezy a to dzięki wsparciu naszego Urzędu Miasta. 

 

Tradycyjnie to właśnie „szkoła Brzechwy” podjęła inicjatywę, by w praktyce integrować kłodnickie szkoły i przygotowała scenariusz obchodów „Dnia św. Marcina jako dnia kultury i historii lokalnej”

Nowi uczestnicy imprezy, przedszkolaki z kłodnickiej „siedemnastki” przedstawiły Legendę o św. Elżbiecie (a także zebrały materiały plastyczne jako dary dla podopiecznych Domu św. Karola) natomiast starsi uczniowie ZSS zaprezentowali się w scence o św. Marcinie.

 

Kolejnym punktem spotkania było pasowanie  dziesięciu najpilniejszych i najpracowitszych uczniów z obydwu szkół i przedszkola na damy świętej Elżbiety i rycerzy św. Marcina. Młodzież otrzymała certyfikaty a także inne upominki. Pasującymi byli p. Stanisława Ścigacz, dama Orderu Uśmiechu i p. Piotr Paździor z kozielskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych.

Tradycją świętomarcińskich  spotkań jest dzielenie się  wiedzą oraz zapraszanie  lokalnych pasjonatów, by podzielili się swoimi pasjami z młodzieżą i gośćmi imprezy.                                                    W tym roku już na terenie Zespołu Szkół Specjalnych swoją pasję do śpiewu zaprezentowały miejscowe chóry: CANTABILE  i RED VOICES. Ogromne wrażenie swym śpiewem zrobiła na koniec występów p. Patrycja Kamecka śpiewając utwory klasyczne i współczesne.

Na silnikach motorów „zagrali” także motocykliści z klubu TROOPERS OF HIGHWAYS MC POLAND.

 

Czwarta część spotkania czyli degustacja i prezentacja przetworów i wypieków ze spiżarni i kuchni Zespołu Szkół im. J. Brzechwy w Kędzierzynie- Koźlu cieszyła się wielkim powodzeniem. Goście i gospodarze wspólnie częstowali się zupą z dyni na ostro, chlebem ze smalcem własnego wyrobu i gorącą, aromatyczną herbatą.  Gośćmi naszej  imprezy byli wspólnie przedstawiciele dzielnicy, miasta i powiatu Kędzierzyn- Koźle. Swoją obecnością zaszczycili nas: 

P. Sabina Nowosielska Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle, P. Dorota Zasłonka Sekretarz Rady PowiatuP. Ewa Buzo- Dziedzic Przew. Rady Osiedla Kłodnica, P. Monika  Machoń sekretarz DFK Kłodnica i członek zarządu,  P. Marek Jakubiec dzielnicowy rejonu Kłodnica, P. Stanisława Ścigacz DAMA ORDERU UŚMIECHU, Motocykliści  TOH Stowarzyszenia Motocyklistów Troopers Of Highways MC \, Drużyna ochotniczej straży pożarnej Kłodnica, Dyrektorzy kłodnickich placówek oświatowych.

Ilość gości, tj przedszkolaków, uczniów, rodziców i mieszkańców dzielnicy Kłodnica oraz mieszkańców Kędzierzyna-Koźla sprawiły, że nasza sala gimnastyczna, zamieniona na ten moment w salę koncertową pękała w szwach. Bardzo się z tego cieszymy i zapraszamy za rok. 

Wszystkim osobom, które bardzo nam pomogły w zorganizowaniu tak wielkiej imprezy a także kędzierzyńsko- kozielskiej policji oraz OSP Kłodnica serdecznie dziękujemy i polecamy się na przyszły rok.

Edyta Bick, Anna Mocek- Kmieć, Magdalena Niechwiadowicz 

Zobacz galerię zdjęć:

zobacz wszystkie artykuły