V Konferencja „ Słodko- gorzki świat osób niepełnosprawnych”- Niepełnosprawność a stereotypy w przekonaniach spolecznych

17.05.2018 roku po raz piąty już w Zespole Szkół Specjalnych odbyła się konferencja z cyklu „Słodko-gorzki świat osób niepełnosprawnych” tym razem pod hasłem „ Niepełnosprawność a stereotypy w przekonaniach społecznych.”.

Konferencja rozpoczęła się krótkim happeningiem w wykonaniu nauczycieli ZSS, którzy pokazali jakie stereotypy odnośnie osób niepełnosprawnych intelektualnie,funkcjonują w przekonaniach społecznych.

O naszych przekonaniach i ich wpływie na życie osób niepełnosprawnych mówiła prowadząca konferencję p. Gabriela Joniak.

Osoby niepełnosprawne stają się takie jak o nich myślimy, więc to od nas wszystkich w dużej mierze zależy jak będą postrzegane.

Jednym z prelegentów konferencji był pedagog i trener p. Tomasz Radłowski, który na przykładzie stada i psich zaprzęgów wyjaśniał mechanizmy biologiczne i społeczne  rządzące każdą grupą.

Wyjaśniał co należy zrobić żeby grupa dobrze funkcjonowała a jednocześnie wzmacniała pojedynczych jej członków. Odniesienie mechanizmów działających w społeczności zwierząt do społeczności grup ludzkich takich jak np. rodzina pozwoliło zobaczyć analogie w całym świecie przyrody. Bardzo to było pouczające i niestereotypowe.

Kolejnym prelegentem był tata Kuby, pan Adam Jatczak. Jego opowieść o doświadczaniu życia z dzieckiem niepełnosprawnym wywołała wiele wzruszeń.Przygotowana przez pana Adama prezentacja zwróciła naszą uwagę na to, że dziecko niepełnosprawne może mieć szczęśliwe, pełne radości życie...Kuba w górach, Kubą z tatą na kajakach czy nad morzem.Tata Kuby opowiadał jak to jest, kiedy dowiadujemy się, że nasze dziecko jest niepełnosprawne, ile trudów musimy pokonać, by zapewnić mu opiekę, leczenie, terapie i rehabilitację. W kontekście protestów dorosłych osób niepełnosprawnych w sejmie, doświadczenie bezcenne. Pokazuje, że niepełnosprawność nie jest kwestią kilku lat. Jest kwestią całego życia osoby niepełnosprawnej i jego rodziny.

Po raz drugi na prośbę rodziców wystąpił pan Grzegorz Gos, terapeuta behawioralny, którego gościliśmy już w zeszłym roku a o którym prowadząca konferencje powiedziała, że należy do osób, które wiedzą co mówią a nie mówią co wiedzą. Wiedza pana Grzegorza wynika z doświadczenia i praktyki. O pułapkach w wychowaniu opowiedział nam na swoim przykładzie, czym wzbudził jeszcze większe uznanie.

O relacjach w rodzinie z punktu widzenia starszej i młodszej siostry osoby niepełnosprawnej dowiedzieliśmy się z wywiadu przeprowadzonego przez panią Edytę Bick z siostrami naszych uczennic.

„Podziwiam moją siostrę za to, że pomimo przeciwności wciąż idzie do przodu i potrafi cieszyć się każdym najmniejszym przejawem teraźniejszości” powiedziała Aleksandra Rams siostra Marty, naszej uczennicy. Nic dodać nic ująć.

Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, ponieważ w konferencji wzięło udział ponad 120 osób. Większość z nich to rodzice osób niepełnosprawnych  i pedagodzy szkół miejskich i powiatowych.

Konferencja zakończyła się ciągiem dalszym happeningu w którym wystąpili nasi uczniowie.

Ich przesłanie to: nie potrzebujemy litości, chcemy rozmawiać, uczymy się i pracujemy, jesteśmy samodzielni. Gdy jesteśmy dorośli, nie traktujcie nas jak dzieci.

Po konferencji wszyscy tradycyjnie już zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Poniżej link do filmu z konferencji.