IV Konferencja „ Słodko-gorzki świat osób niepełnosprawnych” - Wychowanie to wyzwanie.

Nie wiecie Państwo jak poradzić sobie z trudnymi zachowaniami Waszych dzieci? Ci, którzy byli uczestnikami konferencji " Słodko- gorzki świat osób niepełnosprawnych" już wiedzą.

Zaproszony przez nas gość, terapeuta Grzegorz Gos zajmujący się terapią behawioralną, integracją sensoryczną, terapią biofeedback w fascynujący sposób przekazał nam wiedzę o sposobach radzenia sobie z dziećmi w sytuacjach utrudniających życie dziecku, jego rodzinie i otoczeniu.

Podstawową wartością w terapii osób z zachowaniami trudnymi jest współpraca wszystkich osób oddziałujących na to dziecko. Rodzice tylko w ścisłej współpracy z nauczycielami, terapeutami mają szansę na szybką zmianę niepożądanych zachowań dziecka.

O traumie rodziców, którzy dowiadują się, że ich dziecko będzie niepełnosprawne  opowiedziała Teresa Mitkiewicz - pedagog szkolny. Nakręcony w szkole film pt " Kiedy jestem szczęśliwy" uświadomił nam wszystkim, że każde dziecko do szczęścia potrzebuje miłości, przyjaźni, bliskości. Otrzymać to może w rodzinie i środowisku rówieśniczym...

"Jestem szczęśliwa, gdy jestem w szkole", "jestem szczęśliwy, gdy w środę razem z bratem idę do dziadka" czy " jestem szczęśliwa, bo mam przyjaciółkę " to naprawdę nietrudne do spełnienia marzenia. Pozwala to zaakceptować ograniczenia naszych dzieci, bo każdemu rodzicowi zależy na szczęściu własnego dziecka.Tym szczęściem wcale nie musi być dobra posada i wielkie zarobki.

O wpływie właściwego odżywiania na zachowanie dzieci opowiedziała nam dietetyczka pani Katarzyna Kupiec. Wiemy już, że kolorowe, słodkie napoje zawierają źle wpływające na organizm dziecka barwniki i konserwanty a cukier jest nawet w wędlinach. Wiemy też, że rozmaite nietolerancje powodują objawy, mające wpływ na zachowanie dziecka.

A kiedy występują sytuacje, że powinniśmy nasze dziecko ubezwłasnowolnić i jak to zrobić uświadomił nam pan Marek Pogorzelski- kurator sądowy. Dziękujemy. Konferencja była świetna, opinie naszych gości pozwoliły nam przypuszczać, że warto takie działania podejmować a kto chce się czegoś ciekawego dowiedzieć może to zrobić korzystając z najlepszych źródeł informacji jakimi są znakomici specjaliści.